WYMIANA EDUKACYJNO – KULTURALNA

POLSKA – MORAWY

MAJ 2019

22 maja 2019 roku klasa 4a wraz z częścią klasy 6a i 5c pod opieką Pani Sonii Wójcik i Pani Agnieszki Zielińskiej, udała się do miasta w Czechach-Brna. Brno to stolica Moraw, krainy słynącej z malowniczych krajobrazów, aksamitno-zielonych wzgórz, pokrytych uprawami winorośli i chmielu. Celem wycieczki był udział w Międzynarodowym Festiwalu Amari Kereka. Podczas przeglądu uczniowie naszej szkoły zaprezentowali wybrane etiudy
ze spektaklu na motywach sztuki Maliny Prześlugi „Dziób w dziób”. W ramach naszego pobytu organizatorzy zaplanowali cykl zajęć i atrakcji, które miały przybliżyć uczestnikom kulturę regionu oraz zachęcić do wzbogacania wiedzy z zakresu historii i tradycji Czech. Wśród zaoferowanych działań wymienić należy: zwiedzanie drugiej największej biblioteki na Morawach im. Jiri Mahena, której zbiory mieszczą się w barokowym pałacu Schrattenbacha. Uczniowie zostali zaproszeni do jednej z brneńskich bibliotek i tam zapoznali z legendami czeskimi, jak również mieli okazje zaprezentować historie związane z polskimi dziejami.  Uczniom umożliwiono spacer po „małym” Wiedniu z przewodnikiem i zatopienie się w cyklu opowieści o drugim co do wielkości mieście Czech. Pan  pilot wiódł nas uliczkami starej części miasta, prezentując: rynek, XIII -wieczny kościół
pw. Piotra i Pawła, ratusz oraz kościół pw. św. Jakuba. Reasumując wycieczkę do Bohemii,  należy uznać za bardzo udaną, a sumę wrażeń za wartą zapamiętania. Pomimo napiętego grafiku znaleźliśmy czas na odpoczynek  nad rzeką (tzw. Morzem Brneńskim) i swobodną zabawę.

 

POLSKA – UKRAINA

WRZESIEŃ 2012

     W dniach 21 – 28 września 2012 miała miejsce wizyta uczniów naszej szkoły oraz nauczycieli w  Zespole Szkół o Profilu Językowym nr 1 w Czernihowie na Ukrainie. Niniejsza wizyta była kontynuacją współpracy między szkołami rozpoczętą w czerwcu 2009 roku. Podczas pobytu ukraińskiej delegacji w Poznaniu w maju 2011 roku nasza szkoła otrzymała zaproszenie do odwidzenia szkoły w Czernihowie.
Termin wizyty na Ukrainie nie był przypadkowy, gdyż w ostatnim tygodniu września miasto Czernihów obchodzi swoje święto. W tym czasie organizowane są liczne koncerty, pokazy, wystawy, parady, przegląd twórczości dzieci i młodzieży i na zakończenie fajerwerki. Uczniowie z naszej szkoły mieli okazję zobaczyć to na własne oczy.
Wszyscy uczniowie mieszkali u rodzin ukraińskich, które ugościły ich z największą starannością. Podczas pobytu przygotowano dla polskiej delegacji program edukacyjny i kulturalny. Odwiedziliśmy szkołę, w której przywitała nas Pani Dyrektor i mieliśmy okazję brać udział w lekcjach języka angielskiego i ukraińskiego, wychowania fizycznego, chemii, a także odwiedziliśmy Polski Klub prowadzony przez Panią Tatianę, która gościła w Poznaniu. W programie pobytu zaplanowano czas na wizytę w stolicy Ukrainy –  Kijowie oraz w pracowni garncarstwa. Pożegnano nas miło i ciepło, aż żal było wyjeżdżać. Czekamy na przyjazd naszych przyjaciół do Poznania.

 

POLSKA  – UKRAINA 

MAJ – CZERWIEC 2011 

30 maja – 05 czerwca 2011 r. w naszej szkole miała miejsce wizyta ukraińskiej delegacji uczniów oraz nauczycieli z Zespołu Szkół o Profilu Językowym nr 1 w Czernihowie. Spotkanie odbyło się w ramach Wymiany Edukacyjnej między naszą szkołą oraz szkołą na Ukrainie.

Niniejsza wizyta była kontynuacją współpracy, zapoczątkowanej w czerwcu 2009 roku, kiedy gościliśmy delegację z w/w zaprzyjaźnionej z nami szkoły z Czernihowa.

Niebywałe zainteresowanie wspólnymi zajęciami, wycieczkami i spędzaniem wolnego czasu powodowało, że urodziła się inicjatywa  cyklicznych spotkań.

We wrześniu 2010 roku czernihowska szkoła zaprosiła nas, aby odwiedzić Ukrainę w czasie trwania uroczystości obchodów dnia miasta Czernihowa. Z tej okazji w mieście były zorganizowane liczne koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy,  pokazy wojskowe, parady i niesamowicie piękne fajerwerki.

Oprócz rozrywki, programu kulturalnego, wycieczek po miastach Czernihów i Kijów dla delegacji polskiej był przegotowany program edukacyjny. Uczniowie oraz nauczyciele z naszej szkoły brali udział w lekcjach szkolnych w czernihowskiej szkole (fizyka, chemia, matematyka, historia, wychowanie fizyczne, język angielski, język francuski, język niemiecki … ).

„ Niezwykle ciekawie było obserwować pracę na lekcji ukraińskich uczniów. Niektóre tematy z fizyki lub matematyki wydawały się znanymi, ale w języku rosyjskim te zagadnienia były czarną magią:) „ – mówi uczestnik wycieczki.

30 mają – 05 czerwca 2011 roku odbyła się rewizyta  ukraińskiej delegacji do Poznania. Tegoroczna wymiana zaczęła się od integracyjnego spotkania na poznańskiej Cytadeli. Przed wejściem na Cytadelę miłym dla nas zaskoczeniem było spotkanie z przedstawicielami Ambasady Federacji Rosyjskiej z Warszawy. Po tych wydarzeniach postanowiliśmy nazwać ten dzień „dyplomatycznym poniedziałkiem”, ponieważ po obiedzie czekało na nas spotkanie w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu, gdzie mieliśmy zaszczyt spotkać się z pracownikami Konsulatu, porozmawiać o ich działalności w Poznaniu i o naszej współpracy, zadać pytania oraz poczuć się „śmietanką szkoły”.

Oczywiście wymiana edukacyjna przywiduje naukę i uczniowie wraz z nauczycielkami ukraińskimi po ciepłym przywitaniu pani dyrektor Katarzyny Sołtysiak uczestniczyli przez cały tydzień w lekcjach szkolnych, szkoleniach i warsztatach. Ale nie mogliśmy nie pokazać gościom naszego pięknego miasta: Stary Rynek w czasie Jarmarku Świętojańskiego, liczne poznańskie muzea, majestatyczny Zamek Cesarski, kołyskę miasta – Ostrów Tumski, sportowo – rekreacyjną Maltę, przepiękny nowy ogród zoologiczny oraz niezwykle różnorodną Palmiarnię.

Bogata również była część sportowa programu. Zagraliśmy mecz towarzyski piłki nożnej pod hasłem „W rytmie EURO 2012”, byliśmy widzami na Mistrzostwach Polski w pływaniu synchronicznym oraz na Europejskim Festiwalu Szermierki. Goście uczestniczyli również w szkolnym rajdzie podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka. A na początku Festynu w pięknych ukraińskich strojach narodowych zaprezentowali swoje wokalno – taneczne umiejętności.

Ale to nie był jedyny koncert tygodnia wymiany. W Ukraińskim Konsulacie dostaliśmy zaproszenie na Koncert ukraińskiego zespołu wokalno – instrumentalnego w kościele Św. Rocha. Z zaproszenia skorzystali nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale i rodzice, goszczące ukraińskich uczniów. W sobotę po „spotkaniu z poznańskimi koziołkami” z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy zacnej muzyki organowej w Poznańskiej Farze.

Spotkanie piknikowe cieszyło się dużym zainteresowaniem. W kórnickim Arboretum były zorganizowane „lekcje na trawie”, jako inicjatywa polsko – ukraińskiej naukowej współpracy. W polskich podręcznikach, które uczniowie z Ukrainy otrzymali w prezencie od szkolnej biblioteki, każdy znalazł ciekawy dla siebie temat i zabrawszy do pomocy polskiego przyjaciela pod łagodnym kórnickim słoneczkiem uczyli się. Po czterdziestu pięciu minutach  były przegotowane piękne prezentacje na wybrany temat. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat z wygraną nominacją. A w ostatni dzień pobytu w parku Mickiewicza w Poznaniu przy fontannie zorganizowaliśmy spotkanie pożegnalnie. Było wesoło, śmiesznie i trochę mokro od niepowstrzymanej chęci wykąpania się w poznańskiej fontannie oraz od mokrych oczu żegnających się przyjaciół.

W nocy, około godziny drugiej na dworzec ukraińską delegację przyszli żegnać rodziny goszczące, uczniowie naszej szkoły i organizatorzy wymiany. Dzieci płacząc żegnali się, umawiając się na kolejne spotkanie, wymieniały się kontaktami, śpiewały wspólnie znane piosenki, odjeżdżający pociąg gonili z tabliczką До зустрічі, милі друзі!” (Do zobaczenia, mili przyjaciele!).

Z zaskoczeniem rano na lekcjach nauczyciele zobaczyli polskich uczniów, którzy jeszcze kilka godzin temu żegnali na dworcu ukraińską delegację. Bez nutki zmęczenia uczestniczyli w lekcjach, a na przerwach z wielkim zapałem opowiadali o przygodach wymiany.

Uczniowie naszej szkoły otrzymali wstępne zaproszenie do Czernihowa na wrzesień 2011 roku. Oprócz wymiany delegacji, w roku szkolnym 2011/2012 zaplanowane są i inne przedsięwzięcia promujące  rozwój współpracy międzynarodowej między w/w szkołami.