“Każdy ma swój klucz do niepodległości”
Grudzień to miesiąc, w którym na ulicach Poznania pojawiają się flagi powstańcze. To znak, że Poznań szykuje się do obchodów kolejnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919. To właśnie wtedy, dokładnie 105 lat temu, poznaniacy rozpoczęli przygotowania do odebrania z rąk Niemiec rdzennych polskich ziem.
W naszej szkole im. Powstańców Wielkopolskich grudzień to zawsze czas intensywnych przygotowań do obchodów Dnia Patrona. W tym roku szkolne obchody odbyły się 15 grudnia 2023 r. Rozpoczęły się od zajęć projektowych poświęconych naszemu Patronowi. Następnie społeczność uczniowska udała się pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie odczytany został apel pamięci oraz reprezentanci klas zapalili znicze. Punktem kulminacyjnym była uroczystość w auli szkoły. Wręczone zostały nagrody: Oliwia Pałaszewska z klasy 8a została Mistrzem Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918 – 1919, a Nagrody Powstańców Wielkopolskich przyznane zostały Aleksandrze Dzikowskiej z klasy 5a oraz Jagodzie Nowakowskiej z klasy 5b. Jak co roku Pani Dyrektor wręczyła statuetkę „Przyjaciel szkoły”. W roku 2023 uhonorowano: Pana Bartosza Urbaniaka oraz Pana Mariana Janickiego.
Po części oficjalnej przyszedł czas na obejrzenie przedstawienia: „Każdy ma swój klucz do niepodległości”.
Motywem przewodnim wykreowanego przez nauczycieli i młodzież szkoły bytu teatralnego uczyniono życiorys człowieka, którego emploi artystycznym i obfitością zasług można byłoby obdarować kilka istnień. Aktorzy zadbali o przedstawienie złożonej i nietuzinkowej drogi życiowej: polityka, premiera, kompozytora i pianisty. Scenariusz montażu słowno-muzycznego przybliżył zebranym okres dzieciństwa artysty, jak również udobitnił czas rozkwitu jego talentu i zdobywania kolejnych europejskich salonów niebanalnymi interpretacjami dzieł uznanych kompozytorów.
Ważnym aspektem sztuki scenicznej było ukazanie Paderewskiego jako kolumny podtrzymującej wiarę w odzyskanie przez Polskę upragnionej wolności. Ukazano moment przybycia Maestra do stolicy Wielkopolski jako iskrę, która rozpaliła wyobraźnię Poznańczyków i doprowadziła do wybuchu insurekcji wielkopolskiej.
W toku przedstawienia wyraźnie zaakcentowano, że Mistrz swoje oddziaływanie na masową wyobraźnię rozszerzył o propagowanie kwestii polskiej w kontekście trwającego konfliktu zbrojnego w Europie. Dzięki uzyskaj popularności i umiejętnościom dyplomatycznym uzyskał wsparcie prezydenta Stanów Zjednoczonych, które zapisało się 13. punktem w orędziu Wilsona.
Te i inne aspekty życia Geniusza zostały wyrażone słowem, ruchem i dźwiękiem. Ekspresyjne układy taneczne łączyły ducha twórczości Paderewskiego z muzyką współczesną, a historie opowiedziane w rytmicznych i plastycznych etiudach pomogły zrozumieć poszczególne etapy życia artysty: Kuryłówka 1860, Obywatel Europy, Paddymania, Grudzień 1918 r.
Ukoronowaniem spektaklu była poruszająca interpretacja strof wiersza Wisławy Szymborskiej: Gawęda o miłości ziemi ojczystej.
Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pustobrzmiące słowa.
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.