Uczniowie klas siódmych i ósmych oraz III klasy gimnazjum, w dniach od 6 do 15 października, uczestniczyli w wyjeździe do Osterholz-Scharmbeck położonego w Dolnej Saksonii. Ideą wymiany polsko-marokańsko-niemieckiej było przybliżenie uczestnikom wielowymiarowości tak odległych kultur, ich integrowanie, przełamywanie stereotypów, wspólne spędzanie czasu, jak również rozwijanie kompetencji językowych.
Od tysiącleci wiadomo, że podróże kształcą, więc zamiast tradycyjnych lekcji przygotowano dla uczniów możliwość szlifowania języków obcych przy jednoczesnym poznawaniu tradycji, historii i obyczajów kolegów zza Odry i mieszkańców gorącego lądu.

Organizatorzy wyprawy wypełnili grupom z Polski, Niemiec i Maroka niemal każdą minutę. Dzięki tak precyzyjnie zaplanowanej wycieczki absorbowanie pozytywnych wrażeń przychodziło wszystkim uczestnikom wymiany bez najmniejszego wysiłku i realizowało postulat nauki poprzez zabawę. Wśród wielu atrakcji znalazło się: zwiedzanie Bremen, miasta- gospodarza Osterholz-Scharmabeck, wspólne warsztaty, liczne zmagania sportowe, spotkania towarzyskie, podróże kulinarne do Polski, Niemiec i Maroka, wzajemna prezentacja talentów. Wrażeń było co niemiara – dla każdego coś interesującego,
a wszystko w atmosferze wzajemnej życzliwości, niezwykłej gościnności i jakże koniecznym wsparciu ze strony gospodarzy i opiekunów. Dokumentację tej niezapomnianej eskapady znajdziecie w galerii zdjęć, której odwiedzenie wszystkim polecamy. Co nas zachwyciło? Wszystko! Sumę wrażeń włożymy do skarbnicy wspomnień, by wejść do jej wnętrza i coś ważnego wydobyć.

Ta niezwykle udana i niezapomniana wyprawa zaistniała w wyniku współpracy Szkoły Podstawowej nr 75 w Poznaniu z Pełnomocnikiem ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę – panią Magdaleną Antoniewicz. Przed uczestnikami wymiany młodzieży kolejna atrakcyjna destynacja do Maroka, po której zakończeniu na pewno napiszemy. Zapewniamy, iż pozytywnymi wrażeniami dzielimy się chętnie, a tych w szkatule umysłu przechowujemy wiele i jesteśmy gotowi przyswoić kolejne.