Dnia 10.10.2021roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 75 w Poznaniu wzięli udział w XXXIV Rajdzie Szlakiem Powstania Wielkopolskiego do Lusowa pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Zbiórkę zaplanowano o 7.00 rano w niedzielę przy naszej szkole. Choć rano było zimno i ciemno, nie zawiedliśmy naszych opiekunów. Byliśmy zwarci i gotowi do drogi. Odpowiednio ubrani z plecakiem pełnym prowiantu i uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy w drogę. Przed nami było 12 km marszu szlakiem powstańczym. Mimo, iż czuliśmy zmęczenie, wędrowaliśmy i daliśmy radę!

Maszerowaliśmy przez pola, łąki i lasy, podziwialiśmy piękno przyrody i słuchaliśmy opowieści przewodnika o przodkach walczących w Powstaniu Wielkopolskim o naszą wolność. Istotnym punktem naszego rajdu było złożenie hołdu na grobie dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Józefa Dowbora Muśnickiego na cmentarzu w Lusowie. Zwiedziliśmy również Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, zagłębiając wiedzę na temat patrona naszej szkoły. W trakcie rajdu rozwiązaliśmy test o tematyce powstańczej.

Na mecie uczestniczyliśmy w festynie oraz konkurencjach sportowych, muzycznych i zjedliśmy ciepłą przekąskę. Za udział w rajdzie otrzymaliśmy puchar oraz gratulacje.