12 maja 2018 roku członkowie koła książkomaniaków udali się do Biblioteki Raczyńskich na spotkanie w ramach projektu CZYTATY. Było ono poświęcone baśniom polskim, a zatytułowane Dlaczego smok wawelski pękł? Przeprowadziła je grupa Mały Inżynier. Jej członkowie zaprosili dzieci w magiczną podróż do świata baśni. Opowieść o wawelskim smoku stała się inspiracją do różnych eksperymentów. Młodzi chemicy, mieszając różne składniki, w mgnieniu oka uzyskali gorącą rosnącą pastę do mycia zębów dla smoka. Dzięki połączeniu wodorotlenku sodu i folii aluminiowej sprawili, że nastąpił wybuch.
Następnie zaprezentowali legendę o panu Twardowskim, którego pasjonowała magia i alchemia. Zaprosili dzieci na pokaz mrożący krew w żyłach. Młoda chemiczka zamoczyła rękę w miksturze i podpaliła ją. Okazało się, że ręka zajęła się żywym ogniem, lecz nie została poparzona.
Odważni uczestnicy spotkania trzymali w rękach suche kostki lodu, z których później powstały bańki. Podpisywali także wyimaginowany cyrograf syntetyczną krwią. Chemicy stworzyli z kolei napój bezalkoholowy, który zmieniał kolor.
Pokaz naukowy został zakończony erupcją mikrowulkanów. Rozentuzjazmowane dzieci gromkimi brawami nagrodziły młodych chemików za przeprowadzenie fascynujących eksperymentów.