W listopadzie oraz w grudniu w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 75 im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu odbyła się seria zajęć, których celem było zintegrowanie dzieci ukraińskich, wzmocnienie relacji pomiędzy uczniami oraz budowanie atmosfery bezpieczeństwa, koleżeństwa i zaufania w grupie. Zajęcia były w pełni finansowane ze środków UNICEF.

               Na pierwszych zajęciach dzieci polskie, ukraińskie i białoruskie poznały symbole narodowe, wspólnie odsłuchaliśmy hymny państwowe, omówiliśmy poszczególne godła oraz  flagi. Pracowaliśmy również z mapą Europy. Dzieci wskazywały miejsca, z których pochodzą, gdzie mieszkali i gdzie pozostają ich bliscy. Podczas zabawy integracyjnej “Historia mojego imienia” dzieci bardzo chętnie opowiadały, o tym w jaki sposób rodzice oraz bliskie im osoby zwracały się do nich we wczesnym dzieciństwie, jak robią to aktualnie, oraz jak zwracają się do nich koledzy i nauczyciele. Szukaliśmy podobieństw, odpowiedników oraz zdrobnień imion ukraińskich, polskich i białoruskich.

             Podczas kolejnych zajęć dzieci miały okazję bliżej przyjrzeć się strojom ludowym poszczególnych państw, nazywając ich elementy, wskazując na podobieństwa oraz różnice. Ukraińskie dzieci z błyskiem w oku opowiadały o strojach, haftowanych koszulach, które widziały w domach swoich dziadków. Obejrzeliśmy tradycyjne ludowe tańce: polski krakowiak oraz ukraiński taniec hopak.

Kolejne zajęcia upłynęły pod hasłem Świat Bożego Narodzenia.  Dzieci chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami, opowiadały o tradycjach i zwyczajach jakie pielęgnowane są w ich domach podczas Świat. Wykonywaliśmy kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, próbowaliśmy pachnącej bakaliami ukraińskiej kutii, jedliśmy pierniki, słuchając polskich i ukraińskich świątecznych utworów muzycznych i kolęd.

            Podczas ostatniego spotkania wybraliśmy się wspólnie do kina na film pt. Wielki zielony krokodyl domowy.